113 - Cover the Earth before it covers you
https://i.imgur.com/oWGIAsB.png
Tudom milyen vagyok, egyszer történik velem valami, oda és vissza vagyok, aztán nem tudok egyszerűen leírni és megírni. És ez pontosan így a Spanyolországi úttal is, ami augusztus elején történt, de még mindig nem vettem rá magam, hogy írjak róla. Nyilván, egyik fő oka, hogy nem jött a beszámoló az időhiány volt, szeretnék egy kicsit izgalmasabb, érdekesebb összegzést hozni erről az útról, és nem csak leírni, hogy mit láttam és milyen színű volt a tenger. Ez pedig igényel némi kutatást, meg persze több időt is. :D A másik fő oka, hogy bár nagyon szerettem ott lenni, és imádtam minden eltöltött napot, nem szeretnék bejegyzést írni róla, mert az olyan érzés, mintha lezárnám magamban, hogy igen voltam Spanyolországban, de vége. Bár kitudja, lehet később még elmegyek oda nyaralni, kirándulni, de kicsit fáj a szívem, hogy olyan gyorsan megy az idő, és hogy olyan gyorsan lett a „Spanyolországban vagyok”-ból „Spanyolországban voltam”.
Amit tudni érdemes utazás előtt
Mi a Ryanair társasággal utaztunk, és a 2 óra 40 perces út hamar eltelt. Bár ez volt az első repülős élményem, így nagyon viszonyítási alapom nincs, viszont én elfértem, az ülések is elég kényelmesek voltak, bár lehet csak én gondoltam túl sok rosszat egy „fapados” társaságról. :D Mindegy is. Szóval mi az egyel drágább jegyet vettük, így volt foglalt ülőhelyünk, egy 20 kg-os feladható poggyászunk, valamint egy kézipoggyászt és egy hátizsákot is vihettünk magunkkal. Bár mindannyian kényelmesen elfértünk a 20 kg-osban, mégis szükséges volt a drágább jegy, ugyanis (ha jól emlékszem), a legolcsóbb jeggyel mindössze egy hátizsákot lehetett magaddal vinni, amibe pedig nem fér bele minden, amit egy hetes nyaraláson használ az ember.
Barcelona Katalónia egyik legnagyobb városa, mondhatni a régió fővárosa. Spanyolország egykor 4 királyságból alakult meg, közülük a leggazdagabb régió Katalónia volt, és a mai napig érezhető a különbség a helyiek szerint. Egy hölgy azt mondta, hogy bár a spanyol a hivatalos nyelv, a régióban szinte mindenki a katalán nyelvet használja, és bár a 2017-es népszavazást (melyben a lakosok megszavazták, hogy el akarnak szakadni Spanyolországtól) elutasították, nem gondolják, hogy egy kalap alá kéne venni őket a spanyolokkal. A katalánok amúgy rendkívül híresek, a legtöbb spanyol híres ember java része Katalóniából származik. A leghíresebb építészük Antoni Gaudí (róla lesz szó egy következő bejegyzésben), de Pablo Picasso és Salvador Dalí is katalán volt, valamint számos zeneszerző és tudós is erősíti a csapatot.
A Katalánok gazdagsága nem csak a kultúrájukban található meg. Az ország leggazdagabb területe, míg Spanyolországban egységesen az egy főre jutó GDP összege (arányban) 92, addig csak Katalóniában ez a szám meghaladja a 106,9 értéket. Barcelonában az utakon például nem látni kátyút sem hibát, a város legkisebb sarkát is minden nap rendbe teszik, a gyönyörű parkokról nem is beszélve. Ez a gazdasági fejlettség azonban hosszú időre nyúlik vissza. A 400-as évek környékén az egykori Barcelona már egy fejlett város volt, a gótok fővárosa lett, később pedig több király székhelye is volt. Nem sokkal később Velence mellett a Földközi-tenger egyik legnagyobb kereskedő és kikötő városa lett. Csak viszonyításképp, a magyarok 860 körül kezdték meg a honfoglalást, és évtizedekkel később jöttek létre az első városok.
Emiatt a fejlettség miatt volt rendkívül egyszerű a közlekedés is. Mi a tömeget választottuk, és nem bántuk meg. Budapest és Barcelona köszönőviszonyban sincs a metróhálózatot tekintve. Barcelonában azonban nagyon drága egy bérlet, mi egy 5 napos mindenre szóló jegyet vettünk, 35 euróért. Ezért cserébe azonban az mindent használhattunk, pontosan úgy, ahogy Pesten. A fő különbség az egész atmoszférában van. Barcelonában több, mint 10 metró van, mindegyiknek közel 20 állomása, Pesten mint tudjuk 4 metró van, meg most az 5ös „metró”, és egy metrónak közel 10 állomása van. Így Barcelonába szinte mindenhova el tudsz jutni metróval, még a reptérre is, Pesten oda vagy busszal mész, vagy taxival. Ezenkívül, Barcelonában nem ellenőrök vannak, hanem egy kapus rendszer, ami csak akkor enged be, ha leolvastattad a jegyed. Ha egyszer leolvastad a jegyed akkor annyiszor szállsz át, ahányszor szeretnél. Pesten több olyan hely is van, ahol bár át tudsz szállni egyik vonalról a másikra, de ha pl vonaljeggyel utazol akkor még egyet fel kell használnod. Valamint, a Barcelonai szerelvények sokkal tisztábbak és kényelmesebbek, és a jegyolvasós rendszer miatt nem könnyen lehet találkozni kéregetőkkel, vagy hasonlókkal (mivel nem tud bemenni). Érdekesség még, hogy az aluljárókban egyetlen egy hajléktalant sem láttunk, még bevándorlót sem.:) Az aluljárók is rendkívül tiszták, és nem egy olyan kávézót láttam, ami kulturáltabb volt mint néhány „felszíni” kávézó.
Ami viszont nem hagyott nyugodni minket, hogy (mint mindannyian tudjuk jól), a nagyvárosok a kereskedelem és az ívóvíz miatt általában folyók közelébe épültek. Nem kell messzire menni: Budapest, Bécs, Amszterdam, Párizs és még sorolhatnánk, hogy hány főváros jött létre egy-egy folyó mentén. Barcelonában azonban nincs folyó, pontosabban a városon nem halad át, viszont két oldalról körbe határoljak azt.
Barcelona felépítése világhírű, a város számos részén egy hálót képeznek az utcák és a háztömbök, így a közlekedés rendkívül egyszerű és átlátható. Már említettem, de a tömegközlekedés az egész várost lefedi, lényegében nincs olyan része, amit nem tudnál metróval megközelíteni. Emellett persze számos villamos és busz is közlekedik, mi mindegyiket kipróbáltuk, és nem csak kényelmesek de tiszták is voltak.
Szeretnék tisztázni még egy dolgot. A csapból is az folyik, hogy Barcelonában mennyi zsebtolvaj van, és hogy hány lopást jelentenek be egy nap, stb. stb. Hát, mi nem egyszer mászkáltunk zsúfolt utcákon, és nem egyszer mentünk haza éjjel egy esti fürdőzésből, és szerencsére semmilyen ilyen atrocitás nem ért minket. Bár úgy gondolom, hogy ez magunknak köszönhető. Mivel már több, mint egy éve vagyok félig pesti, ezért megtanultam, hogyan tudom úgy elrakni a cuccaim, hogy egyszerre legyenek biztonságban és kézközelben is. Soha nem hagytam el semmim, és soha nem is loptak el tőlem semmit. Mindig figyeltem a táskámra, a dolgaimra, és ez a hozzáállás eredményezte azt, hogy a „világ legtöbb zsebtolvaját számláló városban” sem történt semmi. Ha Barcelonába készülsz, és van egy kis eszed, nem kell megijedni ettől az állítástól. Csak attól tudnak lopni, aki esélyt ad erre. És nem, nem jöttek nekünk késsel és vágták ki a táskánkat, és nem fenyegettek meg minket, és a menekültek sem akartak megerőszakolni minket.
Nos, szerintem minden fontos tudnivalót leírtam, amit érdemes tudni az utazás előtt. Ha bármilyen kérdésetek lenne Barcelonával kapcsolatban, nagy örömmel várom, és a következő bejegyzésben szívesen megválaszolom őket!:) (A következőkben részletesen írok majd a programokról és a napokról, bemutatom a látnivalókat, szóval több bejegyzés várható még ebben a témában.) Addig is, legyetek jók.:D
|