#1. A legfontosabb szerintem az emberek összegyűjtése és a közös ötletelés. Például, mi kitaláltuk, hogy négyen indulunk útnak, és fél évvel nyár előtt leültünk és megbeszéltük ki mit szeretne, merre szeretne menni? Egy csapatban fontos, hogy mindenki véleménye meghallgatásra kerüljön, és a legnehezebb dió az időpont kiválasztása volt, ketten voltunk, akiknél rendkívül nehéz volt elintézni a szabadságot. Viszont, miután eldöntöttük, hogy hova és mikor, kezdődött a szálláskeresés.
#2. Nálam a leginkább bevált szálláskereső oldala a booking.com (trivago-n általában a bookingos hirdetések a legolcsóbbak), így minden alkalommal azt használjuk. A kezelése nagyon egyszerű, rengeteg szállás található rajta, de nem is szeretném bemutatni az oldalt. A lényeg az, hogy nagyon megbizható, könnyedén fel lehet venni a szállásadóval a kapcsolatot – ez nálunk is nagy segítség volt. A szállás lefoglalása után a repjegyeket/vonatjegyeket is érdemes megvenni, vagy legalább lefoglalni. Ezzel magunknak spórolunk meg időt és energiát (a pályaudvaron is lehet jegyet venni, de lehet nem lesz elég hely, vagy a vonat két külön végében csak), valamint minden fontosabb dolog meglesz már az utazáshoz. Szállás és oda-vissza út pipa.
#3. A következő pont az odajutás kérdése. Szerintem ezt is érdemes megbeszélni, mindenkinek más utazási mód a jó. Én például nagyon szeretek vonatozni, főleg, ha szép és tiszta ablak mellé kerülhetek. Viszont ez csak bizonyos távolságon belül éri meg, hosszabb távra érdemes repülővel menni. Persze itt felmerülhetnek anyagi kérdések, egyik ismerősöm például Görögországba is autóval ment, mert szereti ha annyi cuccot vihet amennyit akar, valamint szeret néha megállni, tartani egy kis pihenőt és élvezni a kilátást. Azonban ez sem mindig a legjobb megoldás, benzin, autópályadíj és a határnál való várakozás is sok időt elvesz.
#4. Ha már kiválasztottuk a célállomást, érdemes kicsit utánanézni a helyi kultúrának és hagyományoknak. Nem egyszer futottam bele kellemetlen félreértésekbe, én másképp láttam egy dolgot és egy helyi lakos is, de szerencsére sikerült megbeszélnünk. Könnyedén bajban találhatjuk magunkat, ha nem megfelelő öltözékben indulunk útnak, vagy ha nem vigyázunk eléggé az értékeinkre. Európában nem igazán lehet belefutni nagy kulturális különbségekbe, viszont soha nem árt figyelmesnek lenni. Ez a figyelmesség és tájékozottság minden szegmensre érvényes, egyszer például láttam egy családot, aki nem olvasta el, hogy mi van a repjegyére írva, és olyan méretű csomagokat akartak magukkal vinni, ami nem is engedélyezett. Sokkal egyszerűbb korábban utána nézni a dolgoknak, és később gond nélkül élvezni a nyaralást.
#5. Ha már megvannak a jegyek és a szállás, ideje kicsit kutakodni, hogy mit érdemes megnézni, ha már egy másik országban/városban vagy. Mindenhol vannak nevezetes helyek, amik vagy a történelmi/művészeti értékei miatt kaptak előkelő helyet a látnivalók között, ám rengeteg gyönyörű hely is van (panorámás kilátó, terek, utcák), ahol szerintem mindenképp érdemes kicsit időzni. Megtapasztalni az érzést, milyen lehet ott járni minden nap. Nem egyszer gondolkoztam azon, hogy amíg nekem különleges és látványos minden fal, terasz és épület, addig a helyieknek már megszokott, és valószínűleg észre sem veszik azokat az apró csodákat és szépséget, amik megbújnak a kis utcákban. Én annak a híve vagyok, hogy ha tehetjük, minél több belépőt vegyünk meg előre online. Így nemcsak a bejutásunkat biztosítjuk, de ezeket a költségeket már nem kell helyben rendezni (nem is szívesen cipelnék magammal x eurót sem utazás során sem városnézés közben), valamint a sorbanállás is elkerülhető így. És igen, valóban. A legutóbbi nyaralásom alatt nem egyszer tettük össze a kezünket, amiért szinte mindenhova előre megvásárolt jegyekkel érkeztünk. Arról nem is beszélve, hogy valahol közel 10 eurós kedvezménnyel vettünk jegyet.
Olyan oldalakon, mint például a tripadvisor, ki lehet választani mire is vagyunk pontosan kíváncsiak. Mi ott kerestük meg a legizgalmasabb látnivalókat, a leghangulatosabb éttermeket és a legtisztább-legbiztonságosabb strandokat is egyaránt.
#6. Az utolsó napokban már kezdődhet a pakolás és a végső kis simítások. Mi ilyenkor szoktunk biztosítást kötni (általában postán), illetve a bepakolás is 1-2 nappal indulás előtt történik meg. Kitudja, mi jöhet közbe az utolsó nap, hova kell menni, aztán könnyű kicsúszni az időből. :D Én egy közepes méretű bőröndöt szoktam cipelni (nagyobb, mint egy kézipoggyász), és ebbe akár két hétre is kényelmesen el tudok pakolni. Általában mindig 1-2 plusz pólót és fehérneműt viszek, ha valami közbe jönne vagy egyszerűen csak leenném magam. Ha repülővel megyek akkor igyekszem mindenből 100 ml-es kiszerelést választani (sminklemosó, intim mosó, fogkrém, kézfertőtlenítő), ezeket a hátizsákomba teszem, a maradékot (pedig ha van feladott poggyász akkor oda) pedig már nagyobb kiszerelésben vásárolom meg (tusfürdő, sampon, balzsam, stb). Jobban szeretem itthonról vinni a tisztálkodási szereket, így nemcsak spórolok magamnak (elvégre nem ott kell megvenni), valamint ha késve érkezem akkor is minden adott ahhoz, hogy kényelmesen tudjak aludni. Szinte mindig a dm-ben/Rossmanban vásárolok, saját márkás vegán termékeket. Egy 400 ml-es tusfürdő pl 300 ft volt.
Ha városi kirándulásra indulok, van néhány dolog, amit mindig magammal viszek. Persze szerepelnek olyan alapdolgok mint pénz, napszemüveg, iratok, viszont nálam mindig van egy powerbank és kábel is, valamint kézfertőtlenítő és egy kis tasak, ha találnék bármit, amit haza szeretnék vinni vagy éppen nem tudom kidobni, egy átmeneti megoldásként tekintek rá.
Nos, egyenlőre ennyi lett volna a Hogyan szervezz meg egy utazást bejegyzés, mely inkább általános információkat tartalmaz. Viszont, korábban én ezen tippek alkalamzása nélkül utaztam, és nemegyszer keleltt kihagynunk egy látnivalót mert épp nem volt jegy, vagy más hasonló rémtörténetek. :D Remélem számotokra is valamennyire hasznosnak bizonyul ez a kis bejegyzés. Addig is, kellemes időtöltést!