Tervezés
Az első fázis (ahogy már egy korábbi bejegyzésemben is említettem) a tervezés. Itt nem maga a végleges „to do list” elemeit sorolom fel, inkább magamat készítem elő arra, hogy képes legyek ajd megvalósítani ezeket a terveket.
- Kelj fel korábban. Én tipikusan azok közé az emberek közé tartozom, akik viszonylag korán kelnek (ha fél 8-ra megyek dolgozni, akkor is 6 körül kelek), és elég egy ébresztő. Azzal, hogy fél órával korábban kelek fel, mint amennyi időt alapjáraton magába foglalna a reggeli készülődés (smink, öltözködés, stb), kicsit jut még időm arra, hogy reggel átgondoljam a dolgokat. Ilyenkor szeretem leülepíteni magamban, hogy aznap milyen feladataim vannak, mit kell megcsinálnom, mit kell elküldeni, stb. Így, már munkába menetel előtt is, sokkal rendezettebb vagyok, mint ha kihagynám ezt a lépést.
- Reggeli feladatok. Bizonyított tény, hogy az agyunk az ébredéskor sokkal aktívabb, mint akár munka közben, vagy utána. Bár nyáron nem akad oly sok dolog, amit reggel meg tudnék tenni, viszont mikor szorgalmi időszak van, gyakran reggel még átnéztem egy prezentációt vagy beadandót, alkalomadtán még tanultam is. Volt, hogy egy órával korábban keltem fel, mint ahogy általában szoktam, hogy még egyszer át tudjak gondolni egy prezentációt.
- A reggeli rutin. Tudom, hogy mindenkinek van egy „rutinja”, viszont magamon azt vettem észre, hogy képes vagyok összezavarni saját magam. Néhanapján reggelizek munka előtt, néha nem, néha iszok kávét, néha nem. Mostanában viszont azon vagyok, hogy igyekszem a kihagyni az itthoni rohanós reggelit és kávét, és a munkahelyemen szánok erre 15 percet, hogy kényelmesen tudjak reggelizni.
- Reggeli motiváció. Készülődés közben szeretek vagy zenét vagy bármilyen motivációs erővel bíró videót hallgatni. Ezzel már mielőtt bárminek nekiálltam volna, elérek magamban egy „tenni akarást”, és sokkal lelkesebben, frissebben állok neki a napnak.
- Feladatok koordinálása, időbeosztás. Például, ha lehetőségem van nem egy adott időpontban megcsinálni valamit, szeretem valamennyire arányos elosztani a munkát a hétköznapokra. Egyrészt, hülyeségnek tartanám, hogy egy napra halmozzam el magam, másrészt a hét többi napja sokkal üresebb lenne (és ha nincs mit csinálni, gyakran megöl az unalom). A feladatok felépítése pedig nekem segítség, ha mondjuk van két olyan munka, amit „hasonló körülmények között kell megcsinálni”, megpróbálom egy napon letudni őket.
- Havi tervezés. Nagyon hálás vagyok magamnak, amikor a kis tervezőmbe előre beírok magamnak kb mindent. Néhanapján leülök, és alaposan átgondolom, hogy ebben a hónapban milyen programjaim vannak, határidők, stb. Minden nap végén megnézem a havi bontást, hogy mire számíthatok a héten. Hajlamos vagyok arra, hogy elfelejtsek dolgokat (színház, fellépés, határidő), és épp ezért óriási segítség nekem, hogy mindig minden fontosabb dolgot felírok.
Gondolkodásmód
Azután, hogy alkalmassá tettem magam arra, hogy eredményes legyen a napom, érdemes némi időt szánni arra, hogy átgondoljuk minden egyes célunkat, tervünket. Sokszor estem abba a hibába, hogy egy kevésbé fontos dolgot helyeztem előtérbe, és így háttérbe szorultak azok az emberek, feladatok, amikre nagyobb hangsúlyt kellett volna fordítanom.
- Miért? Nálam egy visszatérő probléma, hogy bár készen állok arra, hogy mondjuk elkészítsek egy prezentációt, de elfelejtettem, hogy miért is akartam. Itt most arra gondolok, hogy mi volt az a célom, amivel összekapcsoltam ezt a prezentációt, miben tudok fejlődni, stb. Vagyis, mi volt anno a motivációm arra, hogy ezt a feladatot elvállaltam? A kérdés megválaszolásával és átgondolásával biztos vagyok benne, hogy akárhányszor akad meg a szemed egy soron a naptárban, minden egyes kis szegmensével tisztában leszel.
- Tudatosság. Sokszor beleesek abba a hibába, hogy néhány dolgot csak azért akarok megcsinálni, hogy villogjak mások előtt. Nos, ez hülyeség. Érdemes tisztázni magunkban, hogy az adott feladat tényleg megéri-e, mitől leszünk az elvégzésétől többek, és hogy ez valóban a mi érdekünket szolgálja-e, vagy éppen más érdekeit? Amióta ez alapján is átgondolom a napi teendőket rájövök, hogy túl sok olyan feladatot vállaltam el, amihez igazából kedvem sincs, nem is érdekel, csak a közösség nyomására mondtam azt, hogy megcsinálom. Ezeket az elemeket pedig nemes egyszerűséggel szanálom.
- Jövőkép. Talán a legfontosabb, hogy soha ne felejtsük el kik vagyunk és mi is a valódi célunk. Könnyen le lehet sodródni arról az útról, amit megálmodtunk magunknak, és a végén már csak pislogunk, hogy teljesen más elképzelésünk volt, mégis itt kötöttünk ki. Azzal, ha tisztázzuk magunkban, hogy mi is a mi fő célunk (sikeres üzletember, híres szakember, előléptetés, nyelvvizsga, stb), akkor keresni fogjuk azokat a feladatokat, amik ehhez a célhoz közelebb juttatnak minket. Ilyen lehet például egy angol nyelvű előadás a környezetvédelemről, ha éppen nyelvvizsgára készülsz, vagy egy prezentáció elvállalása, mert így olyan emberek ismerhetnek meg, akikkel amúgy nem lenne lehetőséged találkozni.
Tippek, trükkök, tanácsok
Végül pedig néhány közvetlen pont, hogy mit érdemes és hogyan csinálni (legalábbis szerintem).
- Hanyagold a telefont a nap első órájában. Ezt a tippet Mea egyik videójában hallottam, és amióta bevezettem a napi rutinomba, sokkal jobban érzem magam. Tény, hogy könnyebb még 10 percet feküdni az ágyban és az Instagrammot görgetni, viszont ez többet árt, mint használ. A közösségimédia sajnos mindig a tökéletességet mutatja, és az ember akaratlanul is méregetni kezdi magát a modellek/hírességek képeihez. Ez pedig minden, csak nem pozitív érzés kora reggel. Az emailek, üzenetek szintén ráérnek, felesleges a munkahelyi/iskolai dolgokkal traktálni magad. Szánd magadra azt az időt.
- Tanulj meg nemet mondani. Sajnos nem egyszer mondtam igent olyan eseményekre, amikre se kedvem se időm nem volt, mindezt azért, mert nem akartam megbántani xy-t. Szerintem fontos, hogy ha döntéshozatal előtt állunk tudjuk mérlegelni a dolgokat (idő, kedv, anyagi dolgok) és ha nem akarunk részt venni valamiben, mondjunk nemet. Nekem is nem egyszer mondtak nemet, nem mentem fejjel a falnak, és ha valaki csak a nyakadba akar varrni egy feladatot, talál majd mást.
- Alkalmazások. Személyes kedvencem a „Wunderlist” amit ingyenesen tudtok letölteni a telefonotokra. Ebben az applikációban mappákat hozhattok létre, és ide tudjátok felsorolni a teendőket. Igaz, nem tudod időhöz kötni a listaelemeket, viszont időzítőt tudsz állítani. Munka közben általában közel van a telefonom, így ha egy feladat vagy bármi más amit meg szeretnék csinálni az eszembe jut, egyszerűen csak felírom gyorsan a „private” mappámba. Nap végén szoktam csekkolni, hogy mely feladatokat végeztem el és még mik várnak rám a későbbiekben.
Nos, ezek lettek volna az én tapasztalataim és tanácsaim a produktivitással kapcsolatban. Remélem számotokra is épp oly’ hasznos lesz néhány pont, mint nekem.:) A későbbiekben szeretnék elkezdeni néhány új rovatot a blogon, valamint kicsit mesélni is, úgyhogy bőven akad ötletem. Csak idő kéne. :D