Már néhány tanulással kapcsolatos bejegyzést közzé tettem az idők alatt:
1. Néhány fontos lépés a továbbtanulással kapcsolatban
2. Egyetemi élet (első hét tapasztalatai)
3. Egy napom (órák, szabadidő, stb)
Nem tudom mennyire árulkodtam a korábbi önmagamról, de nekem az igaz-szerelem egyetem a Közszolgálati volt. Mikor először léptem be az egyetem ajtaján szerelembe estem, imádtam minden részét, az embereket, a környezetet, szóval ja, tudjátok mire gondolok. Sokat keresgéltem a szakok között, és néha úgy éreztem, hogy a két papa (hadnagy+rendőrhadnagy) összeért bennem, és ezért is vonzott engem annyira ez a rendőrségi-katonai pálya. Sajnos a szemem miatt nem mehettem katonai vezetőnek, úgynevezett „irodai munkát” meg nem akartam, elvégre katonaságról van szó. Rendőri képzést tekintve van egy elég kemény fizikai felmérés, melyre nekem elég sokat kellett volna készülni, valamint a kötelező kollégium is kicsit azt a hatást keltette nekem, hogy középiskolás szabályok vannak, és nem az a tipikus egyetemi hangulat, hogy pl szerdán elmész bulizni és hajnal 4-kor haza érsz, kitudja beenged-e a portás. (Ez persze csak feltételezés, ha van olyan, aki jártas az RTK kollégiumi dolgait tekintve kíváncsian várom a tapasztalatait!:)) Szóval maradt az államtudomány illetve a nemzetközi kar. Elsőn nem igazán találtam olyat, amire azt mondom, hogy hú, másodikon viszont a nemzetközi biztonság és védelempolitika keltette fel az érdeklődésem. (Folytatás később:D)
Időközben egyre jobban közeledtünk az ominúzium február 15-höz, a végleges listához. Sokan kétségbe estünk, köztük én is, hogy valóban jó-e az, amit választottam. Aztán a közösség nyomására megjelöltem én is egy gazdasági szakot, ez nem más, mint a PSZK-n a pénzügy és számvitel.
Végülis néhány apróbb változtatás után a listám így nézett ki:
1. NKE-NETK nemzetközi biztonság és védelempolitika (állami)
2. NKE-ÁÁK közigazgatásszervezés (önköltséges)
3. BGE-PSZK pénzügy és számvitel (önköltséges)
Úgy voltam vele, hogy ha államira nem is, de a 2. helyre tuti felvesznek, elvégre 330 körüli ponthatár volt akkor. Nos, mikor volt a nagy kihirdetés, nem elég, hogy egy nappal később kaptam meg az SMS-t, de ugyebár felvin meg lehet nézni kiből mi lesz. Első helyre nem lett meg a pontom, másodikat nem indították, így kerültem a BGE-re.
Tudom, elég kalandos volt az út, de ez még csak az eleje volt, mondhatni a torta. Mikor megtudtam az eredményt, elsírtam magam, soha nem láttam az egyetemet, ahová járni fogok, féltem a matektól, mindentől. Pedig nem kellett volna.
A következőkben megpróbálom kategorizálni a PSZK-val kapcsolatos tapasztalataimat, hogy könnyebben átlátható legyen.
Az egyetem és a kar
A BGE-nek négy karja van, ezek közül 3 Budapesten, meg egy Zalaegerszegen található. A 3 budapesti kar a KKK (külkereskedelmi kar), KVIK (kereskedelem, vendéglátói és idegenforgalmi kar), valamint a PSZK (pénzügyi és számviteli kar). A karok elég messze helyezkednek el egymástól, így nem igazán van esély arra, hogy összefuss egy másik karon tanulóval (ezt azért mondom, mert vannak olyan egyetemet, ahol egy épületen belül van több kar is). A PSZK-n négy alapszak közül lehet választani: gazdinfo, emberi erőforrások, gazdmen és a pénzügy számvitel. Persze lehet választani FOSZK-ot is, bár azokról keveset tudok, és nem szívesen sorolom fel, mert nem kevés a lehetőség. :D
Maga PSZ kar nagyon modern, és nekem kicsit fáj is a szívem, amiért nem egy tipikus „amerikai-angol” egyetem, ami tök régóta van, gyönyörű vastag falakkal, hanem egy full modern épület, ami nem rossz, de nekem mindig is az volt a titkos vágyam, hogy egy örökség-jellegű épületbe járjak. Szóval. A több emeletes épület 4 részre van tagolva, és bár az elején elég nehéz eligazodni, könnyen bele lehet jönni, hogy melyik előadó/terem hol is van.
A helyszín
A pénzügyi és számiviteli kar Zuglóban található, mondhatni Budapest egyik legnyugisabb helyén. Épp ezért nem is nagyon akad hova menni este, ha a suli környékén akar iszogatni az ember, akad egy nagyon jó kis Presszó a suli mellett, amit imádunk, de tipikus bulihely nem igen. Szóval kénytelen az ember elmenni a Blahára. Emellett közlekedési szempontból is látszik, hogy elég nyugis helyen fekszik, egy trollimegálló van szinte az épület mellett, valamint a 3-as villamos is hamar megközelíthető. Mondjuk, nekem tetszik, hogy nem egy belvárosi helyen van a kar, sokkal csendesebb, és amikor vége egy órának, csak az évfolyamtársaid, szaktársaid látod. Bár néha jó lenne, ha nem csak egy hely lenne, ahol tudsz inni egy kávét (hamar tömve lesz a hely, főleg ebédidőben), de ez amolyan járulékos-veszteség.
Hangulat, tanárok, diákélet
A hangulat nagyon jó, hiába vagy szinte minden órán másik társasággal. Szinte mindig lehet találni egy ismerős arcot, és rengeteg közösségépítő program is megszervezésre kerül, a rengeteg bulin KÍVŰL. Külföldi utazások, sítábor, év elején volt egy „tájékozódjunk a környéken” néhány fős idegenvezetés is.:D
Tanárok olyanok, mint máshol, vannak kiemelkedően jó és kiemelkedően borzasztó és rossz tanárok. Szerencsére nekem leginkább pozitív a megítélésem, bár első félévemen vagyok csak túl.:D Sajnos nálunk is előfordul, hogy az oktató nem tudja kinyitni a termet, nem tudja bekapcsolni a projectort, be se jön gyakorlatra, előadás marad el, stb, stb, de ez max 2 tárgyat érintett.
A diákélet szerintem az egyik legjobb az egyetemek közül. Ahogy már említettem, rengeteg buli kerül megszervezésre, külföldi utazások, egy-akár több napos kirándulások. Persze ez diákszervezeteknek köszönhető, és azokból sincs hiány: HÖK, Aisec, szakkollégium, és mindegyikbe lehetőségünk van csatlakozni, sőt, szinte ők jönnek utánad, hogy be tudjanak mutatkozni, hogy megismerd a működést, és ösztönöznek arra, hogy válassz valamit. Nálunk is van Erasmus+ program, mellyel közel 30 külföldi egyetemre lehet eljutni, és ezzel lehet, hogy keveset mondtam.
Tárgyak, tanulás
Első félévem után azt tudom mondani, hogy a tárgyak teljesíthetők, viszont ahhoz, hogy ne 2-es legyen, tanulni kell. Már első félévben meglátszik, hogy ki mennyire ért a matekos részekhez, ki mennyire képes elsajátítani a képleteket, vagy megérteni a miérteket. Meg az is, hogy ki mennyire akarja. Nekem nagyon sok ismerősöm bukott tárgyakat, mert félvállról vette az egészet, hiszen ő megteheti, elvégre 5-ös volt a matek érettségije. Nos, nekem hármas volt, viszont nem is tudom hány ember korrepetáltam közgázból vagy számvitelből.
Persze nekem is van olyan tárgyam, ami nem lett meg elsőre, és már egyre jobban kezdem úgy érezni, hogy nem az én hibám, ugyanis harmadik alkalomra szinte minden kérdésre tudtam a választ, később meg is néztem a már megoldott dolgozatok alapján, és simán lehetett volna egy 3-as, 4-es is az a jegy, de hát kettest kaptam rá, én meg nem vitatkozok, örülök, hogy végre rá tudta ezt írni. Persze a srác, aki még a neptun kódját sem tudja helyesen felírni négyest kapott. :D Nem mondom azt, hogy pofára megy, inkább kedvfüggő az egész, és az a baj, hogy meg is tehetik.
Nos, szerintem ennyi lenen ez a kis beszámoló, ami az én továbbtanulásomat illeti. Ha van bármilyen kérdésed, akár felvételivel kapcsolatban, szívesen válaszolok rá!:)