Sziasztok!:)
A mai napra egy kicsit olyan témával érkeztem, ami nem éppen egy átlagos blogos bejegyzések közé fog tartozni. Régebben írtam már a nyelvvizsgámról, hogy és milyen módon sikerült megcsinálnom, most pedig az én nyelvtanulási módszereimet szeretném összeszedni, hátha valakinek tudok mondani egy-két olyan tippet, amit eddig nem próbált.
Amit mindenek előtt szeretnék leszögezni, hogy az angoltudásom nem a tanáraimnak köszönhető. Általánosban amúgy sem olyan egetverő az angol oktatás, ezt persze megértem. Középsuliban azért már kicsit lehetne komolyabban venni, de én pont egy olyan osztályba kerültem, amelyik retek sz*r tanárokat kapott. Gondolok itt arra, hogy 12. év elején nem volt angol tanárom közel fél évig. Mindegy is.
A jelenlegi tudásomat meglepő módon dalszövegekből, youtube videókból, külföldi blogokból szedtem össze. Instagrammon is elkezdtem külföldi embereket követni, és nagyon kedvet kaptam ahhoz, hogy megértsem mit is mond egy live alatt az illető. Persze több meghatározó lépés volt ahhoz, hogy én sikeresen letegyek egy nyelvvizsgát.
1. Mindenek előtt, a legfontosabb szerintem, hogy tudatosítsd magadban mi célból akarsz megtanulni egy idegen nyelven. Legyen ez most az egyszerűség kedvéért az angol. Kell a nyelvvizsga pont a továbbtanuláshoz? Esetleg külföldön szeretnél tanulni vagy dolgozni? Kényszeres a tanulás, vagy Te szeretnél megtanulni? Nyilván nem mindegy, hogy valaki rá van szorulva a nyelvvizsgára, és azért csinálja meg, mert 28 pont, vagy valaki szereti tanulni, és megcsinálja, hogy legyen róla egy papír, amivel igazolni tudja a tudását.
2. Ha ezzel megvagy, kezdődhet a leltározás, avagy mi az, amit tudsz, és mi az amit nem? Mit tanítottak meg neked, mit tanultál meg? Mi az ami nem megy? Nem szégyen, ha nem tudsz oda vissza minden nyelvtani szabályt és szerkezetet, nekem például úgy lett 80%-os nyelvvizsgám, hogy ha valaki megkér soroljam fel az igeidőket, megakadnék. Fel kell tudni ismerni az erősségeket és a gyengeségeket, és ezekből kell építkezni. Senki nem várja el, hogy te azonnal anyanyelvi szinten tudj beszélni, te se várd el magadtól.
3. Természetesen jó módszer angolul sorozatot nézni (vagy felirattal), dalszöveget fordítani, videót nézni, de ez nem lesz elég. Azzal, hogy te megtanulsz egy-két olyan mondatot vagy szóösszetételt amit mások használnak, még nem fog menni a valódi nyelvtanulás. Bevallom, én is rengeteg sorozatot néztem angolul, dalszövegeket fordítottam, és rengeteg olyan kifejezés (hétköznapi viszonylatban is használható) maradt meg a fejemben, amit eddig egy könyvben sem olvastam, és nagyon jó volt elsütni egy-két ilyen kifejezést nyelvvizsgán, vagy amikor külföldi ismerőssel beszélgetek.
4. Én személy szerint a könyvből való tanulás ellenzője vagyok. Gyakorlásnak jó, hogy le tudod írni a 10. mondatot helyesen, de ezzel előrébb nem leszel. Nyelvtan megértéséhez jó bármelyik könyv, szókincs gyakorláshoz meg olyan csudijó applikációk vannak már, hogy felesleges azért 5000 forintot fizetni egy könyvért.
Egyetlen egy olyan könyvcsomag van, amit bátran ajánlok, ugyanis nekem is nagyon tetszett. Az ára kicsit borsos, legalábbis amikor én rendeltem akkor nem volt olcsó, de kitudja, hogyan alakultak a dolgok az évek alatt. Csordás Norbert által írt és szerkesztett, Angol Nyelvkönyv című kiadását mindenféle hozzájáróval bátran ajánlom mindenkinek. A maga nemében rendkívül egyszerű, de nagyszerű. Imádtam olvasni a könyvet még úgy is, hogy zömét ismétlés gyanánt futottam át. Nyelvtani szerkezetek elsajátítására és megértésére szintén remek. Ezen az oldalon lehet megvásárolni a könyveket.
5. Szókincs tanulására már említettem az applikációkat, ezek közül egyet szeretnék kiemelni, a Quizlet nevű alkalmazást. Használata során lehetőséged van saját magadnak feladatokat csinálni azokból a szavakból, melyeket most tanulsz. Kártyákat, párba illesztő feladatot, tesztet és még sok más tanulási módot tudsz kipróbálni. Ha nem vagy híve a telefonon való tanulásnak, még mindig jó célt szolgálnak a szókártyák, ezeket gondolom mindenki ismeri. (Amúgy Csordás-hoz kapni 400 szókártyát, példamondatokkal, kiejtéssel, fordítással, ha jól emlékszem.)
6. Beszélgess, használd a nyelvet. Az is több a semminél, ha elismétled a videóból megértett mondatot, vagy lenyomsz egy dalszöveget, a lényeg, hogy úgy tanuld meg kiejteni a szavakat, ahogyan kell. Egyik tanárom például olyan pocsék volt, hogy gyakran nem tudtuk eldönteni mit akar, mert a szó amit mondani akart, teljesen mást, mint amit kimondott. Én nagyon sokat beszélek magamnak itthon angolul, senki nem néz bolondnak emiatt. Egyrész jó, mert én rakom össze a kérdést és a választ is, másrészt kiejtés szempontjából sem utolsó módszer.
+1. Ha valami nagyon extra módon szeretnél tanulni, ajánlom az 5 perc angol magazint, és a honlapot is. Rengeteg teszttel, feladattal, példával és szöveggel segíti a tanulásod, és rengeteg, hétközepi témát érint. Nem szeretném most részletezni, hogy hányféle módon oktat, a lényeg, hogy a honlap ingyenesen látogatható. Újságra előfizetés fél év volt 3500 forint körül, ami szerintem nagyon megéri. Inkább ilyet olvasson az ember, mint egy Cosmo vagy tudom is én milyen újságok vannak még, amiben több a kép mint a szöveg. Minden újságban vannak teszt szekciók, ahol a szövegértési feladatok természetesen egy-egy cikkhez kapcsolódnak. A legtöbb cikk után szószedett van, valamint lehetőséged van QR kód segítségével meghallgatni minden egyes cikket. Zseniális. A holnapot itt találjátok meg.
Remélem tudtam néhány olyan tippet, tapasztalatot összeszedni, ami néhány olvasóm hasznára vállhat a következő időszakban.:)