Sziasztok cukibogyók! :3
Mai napon nem mentem suliba, ugyanis úgy döntöttem, amennyi pénteki napot tudok azt skippelem, többet ér egy olyan nap, amikor az érettségire való felkészülésre szentelem az időmet, mintha felesleges órákon ülnék az iskolapadban.
A napokban nagyon sok új ötletem támadt, amit szeretnék megírni, valamint megosztani veletek. Tervezet tanulásos cikkeket, személyes bejegyzéseket, ajánlókat, hasonlók. Ezeket mindig megtaláljátok az arcticles menüpontban, vagyis a megírandó cikkek mellett a már megírtak is elérhetőek ott. :D
Tehát, mára egy érettségis cikkel érkeztem, ami persze a személyes tapasztalataimon alapszik. Megpróbáltam a könnyebb átláthatóság miatt pontokba szedni az ötleteimet, tippjeimet.
Hogyan készülj az érettségire?
01. Tudatosítsd magadban, hogy mit vállaltál el!
Itt arra gondolok, hogy nagyon alaposan át kell gondolni, mi lesz a választott érettségi (gimnáziumban ugye), valamint miből akarsz emelt érettségit tenni. Persze jó dolog a +50 pont egy emelt érettségire, viszont arra sokkal több időt és energiát kell befektetni, hogy sikerüljön is. Én történelemből emeltezek, a választott érettségim pedig a kommunikáció és médiaismeret lett.
Az emelt töriről egy picikét: eduline.hu oldalon elérhető a középszintű valamint az emelt szintű érettségi különbségei, vagyis az, hogy emelten mennyi anyaggal kell többet tudni. Ez a táblázat nagyon sokat segít, témakörök szerint lebontja az anyagokat, külön jelezve az emelt szintre elvárt + témákat is. Ezen az oldalon elérhetőek a szóbeli tételek is, pontosabban a tételsor, de a szóbeliről kicsit később.:D
Ha leadtad (már pedig le kellett adni az idei végzős évfolyamnak az érettségi jelentkezést), akkor kezdődhet a tanulás ezerrel. Ha a választott tárgyad fontos a továbbtanulásod szempontjából (én azért választottam a médiát, mert abból nincs szóbeli, és nincs is rá szükségem a továbbtanulás során), akkor arra is érdemes plusz energiát fordítani. Nagyon jók az iskolai fakultációk, például egy biológia tantárgyból nagyon megéri eljárni.
02. Légy rendszerezett, oszd be az időd!
A másik fontos dolog amit a kezdetekkor érdemes átgondolni, az az időbeosztás, a rendezettség. Úgy nem lehet felkészülni egy emelt érettségire, ha délután egy percet sem töltesz tanulással. Az iskolai felkészítés nem lesz elég, vagy ha igen, nagyon jó helyen tanulsz.
Eddigi éveim során egy percet nem tanultam itthon, mondjuk én vagyok olyan szerencsés, hogy ha odafigyelek órán, rendesen jegyzetelek és dolgozat előtt átolvasom az anyagot, 4-es vagy 5-ös dolgozatot írok. Tisztában vagyok vele, hogy ez a tanulás nélküli jó jegy szerzés nem fog megtérülni az érettségin, úgyhogy kicsit átszerveztem a hétköznapjaimat. A heti 5 tanítási napból általában 2-3 olyan van, amire szervezek programot, de azokon a napokon is tanulok. Soha nem osztottam be, hogy melyik nap melyik tantárgyra fogok felkészülni, mindig azt választottam, amiből le vagyok maradva, vagy ismétlést igényel a dolog.
03. Ne feszülj rá a tanulásra, tedd érdekessé az anyagot!
A tanulási módszereimnek nem szeretnék egy külön bejegyzést szentelni, ezért most röviden összeírom őket.
Bevallom, működik a gumimacis módszer, de nem a legjobb. Amikor nekiállok tanulni, általában elindítok valami koncentrálós zenét (például egy zongora dalokból álló lejátszási listát). Engem megnyugtat, és amikor már kezdene felmenni bennem a pumpa az invesztitúra harcok miatt, kicsit becsukom a szemem, és a dallamok már meg is nyugtatnak.
Soha nem tanulok könyvből, szinte mindig a füzetemet használom. Mindig átlátható, értelmezhető és könnyen érthető jegyzeteket írok, használok szövegkiemelőket, tűfilceket, amik színesebbé teszik az amúgy elég monoton vázlatot. Számomra színes vázlatból sokkal egyszerűbb tanulni, de ez személyfüggő. Ha átolvastam az anyagot, egy másik papírra felírom a kulcskérdéseket. Ha például egy királyról tanulunk, legyen ez Mátyás, akkor a következőket: mikor uralkodott, kinek a kije, hogy került trónra, milyen intézkedései voltak, miről híres még, utókorra való hatása, külpolitika, gazdaságpolitika, belpolitika, stb. Ezek után megpróbálok fejből válaszolni azokra a kérdésekre, amiket magamnak írtam fel, így felmérem a tudásomat az adott témáról. Ha valami nem jut az eszembe, vagy nem tudom, újra átolvasom a jegyzetet, és ismét neki kezdek saját magam kikérdezésének.
A tanulás alatt általában mindig van nálam egy pohár tea vagy gyümölcslé, emellett 10-15 percenként szoktam szünetet tartani. Ilyenkor vagy meghallgatok egy jó pörgős zenét, vagy kimegyek a friss levegőre kicsit. Ezután állok neki folytatni a dolgokat, gyakran pihenés alatt is a tanultakon gondolkozom, ami még jobban elraktározódik így a fejemben.
04. Érettségire felkészítő gyakorló könyvek
Szinte minden könyves boltban lehet vásárolni mindenféle érettségire felkészítő könyvet. Nekem emelt törire való könyveim vannak (2 db), valamint ma rendeltem kettő matek érettségire valót. Ezek a könyvek általában érettségi típusú feladatokkal vannak tele, a hátulján vagy az interneten elérhető a megoldásuk is, így tudod magad ellenőrizni. Vannak olyan könyvek, amik témakörök szerint csoportosítják a feladatokat, és vannak olyanok, amik komplett minta feladatsorokat tartalmaznak. Érdemes átnézni ezeket a könyveket, és beruházni rájuk. Az áruk 1500-3000 forint között mozog, ez a tartalomtól, kiadótól függ.
Erre lehet azt mondani, hogy minek, hiszen neten elérhetőek az eddigi érettségi feladatsorok, megnyitom és azt használom. Az egy dolog. Én nem szeretek netről, gépről, telefonról tanulni, sokkal inkább a kézzel fogható, lapozható, tele írható dolgokat. Ha kinyomtatnám a feladatlapokat úgyis összekeveredne, magamat ismerve. Nekem sokkal jobban megéri ilyen jellegű könyveket vásárolni, bátran ajánlom minden érettségire felkészülő diáknak!:)
05. A szóbeli tételek
Tudom, hogy vannak kidolgozott tételek a neten. És tudom, hogy mindenki örül neki, mert nem kell magának megírni. Nade. Nálunk nem egyszer fordult már elő, hogy a leadott anyag és a kidolgozott tétel nem egyezett, így nem éppen sikerült jól a felelet, dolgozat. Szerintem sokkal többet ér, ha valaki magának dolgozza ki a tételeket. A megírásuk során is az anyaggal foglalkozol, összeszeded az összes fontos dolgot az adott témával kapcsolatban, valamint egy olyan tétel lesz a kezed között, ami a te munkád, és a te tanárod által leadottakat tartalmazza. Nekem senki ne mondja azt, hogy lehetetlen, ugyanis megvan az összes (20-20) tételem magyarból, valamint a 30 emelt történelmes tétel is.
Osztálytársak között általában elfogadott dolog, hogy odaadjuk a másiknak ami van, cserébe ő is ad valamit, de nálunk ez valamiért nem működik úgy, ahogy kellene. Ezért innen-onnan vadásztuk össze a tételeket, elballagott diákoktól, évfolyamtársaktól (pontosabban a magyar tételeim fele így került hozzám).
Ezek után úgy gondolom, esély van arra, hogy egy nagyon jó érettségit írjon az ember. Tanulással minden elérhető, minden attól függ, hogy ki mennyit fektet bele a dologba.
A végére még egy: puskázni nem nagyon lehet érettségi alatt (ez is persze tanár függő.:D)
Remélem tudtam segíteni, vagy valami támpontot adni a felkészüléssel kapcsolatban. Ha valamilyen kérdésed akad, írj kommentet!:)