01. Listaírás
Tudom, hogy nehéz eldönteni, mégis milyen irányba menj továbbtanulni. Gazdasági, jogi vagy valami informatikai? Ha újra tehetném, biztosan listát vezetnék és az alapján dönteném el, mit szeretnék tanulni. Érdemes felírni melyik tantárgyak érdekelnek (pl. matematika), melyik egyetem érdekel (BGE) és melyik szakon szeretnél továbbtanulni. Válaszolj a miért? kérdésekre is. Miért érdekel a matek? Csak érted vagy szereted is? Miért a BGE? Mit hallottál róla? Mi a saját benyomásod? Miért az a szak, ami? Jó lehetőséget diploma után? Jó fizetés? Jó képzés? Ezek után már könnyű lesz szelektálni, és felállítani egy másik listát, amit a fontossági sorrend alapján újra lehet gondolni. Fontossági lista alatt a következőket értem: mi a fontosabb az életben, gazdagság, munkahely jellege, szabadidő, stb.
02. Nyílt napok, kérdezni
Nem lehet úgy kiválasztani egy intézményt, hogy semmit nem tudsz róla. Előnyben azok, akiknek ismerőse vagy rokona az általa kiválasztott intézményben tanul. Hasznos megkérdezni olyan infókat, aminek úgysem mondanak el sem a nyílt napon sem Education, pl: milyenek az órák, mennyi órát kell felvenni általában, van lehetőség szabad napra, mennyit kell tanulni, milyenek a követelmények, milyen a közösség, milyen a kollégium, utazás, stb. Mondjuk, én nem voltam BGE-s nyílt napon, de gimnáziumba is úgy mentem, hogy azt sem tudtam melyik utcában található. :D Nyílt napra megéri elmenni, már csak azért is, hogy tudjad hol van, milyen közlekedési eszközökkel tudsz eljutni oda. Emellett fontos az atmoszféra, a közösség, a légkör.
03. Reális énkép, önértékelés
Könyörgöm. Ha valaki megbukik matekból ne akarjon gazdasági egyetemre menni. Gimnáziumban még át lehet valahogy bukdácsolni a matek korrepetálásoknak meg a tanár jóindulatának köszönhetően, de egyetemi szinten nagyon egyikkel sem lehet találkozni. Vagy érted, vagy nem. Ennyi. Én sem megyek el a Semmelweis Egyetemre orvosnak tanulni, amikor tudom, hogy közös se a kémiához se a biológiához nincs. Valamint az is ide tartozik, hogy ha valaki olyan kemény 3-as, hogy azzal már falat lehetne bontani, ne jelöljön meg állami képzést, ami 420+ pont felett kezdődik. Úgysem veszik fel, és úgyis kibukik onnét, ha talán mégis bekerül. Ez senkinek nem jó, főleg nem az illetőnek, akinek a sok szar mellett szégyen is a nyakába fog hullani.
04. Duális képzés
Nagyon sok ember fejében merül fel az ötlet, milyen lehet, hogy tanulás mellett állandó munkahelye van, és persze állandó keresete? Jó. Milyen érzés, hogy mire végez a tanulmányaival x évnyi munkatapasztalattal rendelkezik? Jó. Milyen érzés, hogy nulla szabadidővel rendelkezik az illető, valamint a tanulási ideje is nagyon lecsökken? Nagyon szar. Jó átgondolni, hogy kinek mi éri meg az egyetemi évek alatt. Ismerősöm duális képzésen tanul, nagyon szereti, de annyira antiszociális, hogy nem tűnik fel neki, hogy igazából a társasági élete egy nagy semmi. Nem vagyok a dolog ellen sem mellette.
05. Kollégium, lakhatás, albérlet
A másik fontos dolog a vidékiek számára, a lakhatás kérdése. Egyszerű kiválasztani az egyetemi kollégiumokat, de néhányuk eléggé lepukkant, leélt vagy nem komfortos. Valamint valljuk be, sokkal jobb érzés hazamenni a saját lakásodba, mint egy kollégiumba, ahol rajtad kívül 200-an használják ugyanazt a mosdót. Viszont, albérletet találni és keresni nagyon nagyon nehéz. Érdemes 2-3 főt összevadászni, akikkel szívesen élnél együtt, keresni egy alkalmas kerületet, ami mindannyitoknak jó közlekedési lehetőségeket biztosít, megegyezni a havi maximális költségben, és hasonlók. Bevallom, én is keresgélek, de addig nem szeretnék semmibe sem bele vágni, ameddig nem biztos, hogy egyáltalán felvettek. :D Mi úgy számoltuk, hogy 4 főre lenne havi 80.000 Ft, ami a kollégiumhoz képest sok, de ha már van egy lehetőség, érdemes élni vele.
06. Diákmunka, kereset
Meghatározó szempont az anyagi helyzet. Minden egyetemista imád bulizni, ami nem 2 Ft, valamint enni is kell valamit a napok alatt, meg néha vásárolni is. Ezekre már nem nagyon lehet anyától meg apáról pénzt kérni a tanulmányok, a felszerelés és a lakás/kollégium kifizetése mellett. Én mindenképp szeretnék elmenni diákmunkára, akár heti 1-2 napra, akármilyen proli munkára. Egyértelmű, hogy a tanulásból veszi el az időt, a szabadidőm csökkenti, de ha az eredményét tekintjük egész jók a kilátások.
07. felvi.hu
Nincs egyszerű mód arra, hogy megtaláld a számodra tökéletes felsőoktatási intézményt. Tudom, hogy sokat számít a név, a hírnév, az épület, az elhelyezkedés, de érdemes figyelmet fordítani a tanulmányokra, ösztöndíjakra, lehetőségekre is. Erre tökéletes platform a felvi.hu, ami összegyűjt számodra minden fontos információt. Érdemes végigböngészni az egyetemek honlapjait, néhány extra infóért.
Végülis, ha már felvettek az általad kiválasztott egyetemre, gondolom sikerült akár akaratod ellenére megbarátkozni a környezettel, megszokni az ottani életet, az egyetemista létet, és hasonlók. Nem törvényszerűek azok, amiket leírtam, de érdemes átgondolni egy-két dolgot.